MAKALE ÇAĞRISI

13-12-2022

Değerli araştırmacılar;

Ülkemizde ve dünyada göstergebilim çalışmalarını desteklemek amacıyla Türkiye Göstergebilim Çevresi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk uluslararası hakemli göstergebilim dergisinin yayın hayatına başlayacak olmasını heyecanını sizlerle paylaşmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.

TAMGA-Türkiye Göstergebilim Araştırmaları Dergisi, açık erişimli, üç dilli (Türkçe, İngilizce ve Fransızca) ve yılda iki kez (Haziran ve Aralık) yayımlanacak olan çevrimiçi bir dergi olarak tasarlanmıştır.  Kültürel, toplumsal ve doğal gösterge dizgelerinde anlamın üretiliş biçimleri, göstergelerin dünya ve insan, insan ve dünyanın da göstergeler ile ilişkisine odaklanmıştır. Betimleyici, eleştirel alanlararası ve alanlarötesi çalışmaları dünyanın her yerinden okuyucu kitlesiyle buluşturmayı amaçlamaktadır.

Dergimiz tüm dünyada etki alanı hızla artan 21. yüzyıl göstergebiliminin olanakları çerçevesinde yerleşik yöntem, teknik ve çözümleme araçlarının kullanıldığı yenilikçi araştırma çalışmalarına, kuramsal yazılara ve kitap değerlendirmelerine yer vermektedir. Dergi için günümüz toplumunun sorunlarına odaklanmış, sorunların çözümüne ve ihtiyaçlara cevap veren, göstergebilim ile ilişkilendirilmiş tüm disiplinlerden yazı kabul etmektedir.

Dergimizin Haziran 2023’te yayınlanacak olan ilk sayısına katkılarınızı bekler çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

TAMGA-Türkiye Göstergebilim Araştırmaları Dergisi

Önemli Notlar:

  1. Haziran 2023 sayısına makale gönderimi için son başvuru tarihi 30 Nisan 2023’tür.
  2. Sadece dergi sistemi üzerinden gönderilen yazılar değerlendirmeye alınacaktır. (https://e-tamga.com/index.php/pub/about/submissions).
  3. Tüm çalışmalar çift-kör hakem değerlendirme sürecinden geçirilmektedir. Hakem raporları doğrultusunda kabul edilen çalışmaların nihai yayım kararı dergi yayın kurulu kararına bağlıdır. Yoğunluk durumunda yayın kurulu, yayımlanması kabul edilen çalışmaları bir sonraki sayıda yayımlama hakkına sahiptir.
  4. Yazım kuralları için : https://e-tamga.com/index.php/pub/writingrules
  5. Yayın politikası ve ilkeler için: https://e-tamga.com/index.php/pub/ethicalprinciples
  6. Detaylı bilgi için: e-tamga.com