Hakem Rehberi

TAMGA-Türkiye Göstergebilim Araştırmaları Dergisi’nde çift kör hakemlik uygulaması vardır. Değerlendirmeyi yapan hakem ve yazar kimliğinin saklı tutulması esastır. Bu gizlilik değerlendirme süresince devam eder.

Dergiye gönderilen makaleler alan uzmanı iki hakem tarafından değerlendirilir. Hakemlerden birinin olumsuz, diğerinin olumlu görüş bildirmesi durumunda raporlar incelenir ve gerek görüldüğü takdirde makale ya üçüncü bir hakeme gönderilir ya da yazara iade edilir. Makalenin yayımlanabilmesi için en az iki hakemin olumlu görüş bildirmesi gerekir.

Hakem olarak sisteme kayıt:

Dergi sayfasının sağ üst köşesindeki Kayıt kısmından isim, soyadı ve diğer alanları doldurarak sisteme kaydolunuz. (Dikkat: Her kullanıcı ‘yazar’ olarak üye olmaktadır.)

Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapınız.

Üst menüden Profilim menüsünü seçiniz ve sağ üstte yer alan Düzenle kısmına tıklayınız.

İlk bölümde gerekli bölümleri doldurunuz ve Kaydet’i tıklayınız.

İkinci bölümde Roller kısmından Hakem sekmesini seçiniz ve uzmanlık alanınızla ilgili anahtar kelimeleri yazınız ve kaydediniz.

Editör onayından sonra Hakem olarak kaydınız gerçekleşecektir.

Sistemden gönderilen makaleyi değerlendirme:

Dergi sayfasının sağ üst köşesindeki Giriş bölümünden sisteme kaydolduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapınız.

Açılan sayfada değerlendirilmek için tarafınıza gönderilen makalenin ismi ve durumu görülecektir. Makalenin sağ tarafında yer alan Görüntüle butonuna tıklayınız.

Yeni açılan sayfada değerlendirme isteğini, makale başlığını, çalışmanın özetini, değerlendirme türünü, makalenin word dosyasını ve değerlendirme takvimini göreceksiniz. En altta da makaleyi değerlendirmeyi kabul edip etmediğiniz sorulmaktadır. Kabul etmek için Değerlendirmek İstiyorum butonuna tıklamanız gerekmektedir. Makalenin word dosyasını bilgisayarınıza indirip inceleyebilirsiniz.

İndirme ve Değerlendirme sayfasına geçip değerlendirme formundan makaleyi değerlendirebilirsiniz.

Formda bir kısmı işaretleyip (hepsini tamamlamadan) en alttaki Sonrası için sakla tuşunu tıklarsanız değerlendirmeye daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Formun tamamını doldurduysanız ve değerlendirmeniz sona erdiyse Öneriler kısmından kararınıza uygun olanını seçip Değerlendirmeyi Gönder tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Aynı sayfada Yazara not, Editöre not, Değerlendirme dosyaları, Değerlendirme Tartışmaları ve Öneriler sekmeleri bulunmaktadır. Bunları da değerlendirme sırasında kullanabilirsiniz.

Notlar:

Değerlendirme formunda bütün soruların işaretlenmiş ve sonundaki yorum kısımlarının doldurulmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde form gönderilememektedir.

Dergi sistemi ile ilgili olası sorunların çözümü için Teknik Destek biriminden destek alabilirsiniz.